fbpx
 
Evecon
Evecon rajab koos prantslastega Harjumaale Euroopa võimsaima akupargi
22.11.2023

Dalton toetas kommunikatsiooni ja sündmuskorralduse osas suursündmust, kus Eesti taastuvenergiaettevõte Evecon ja Prantsuse firma Corsica Sole andsid teada, et rajavad aastaks 2025 Harjumaale kaks akuparki, mille koguvõimsus saab olema 200 megavatti.

 

Märgilise tähtsusega sündmus nii Eesti energiamaastukul, roheenergia vallas kui majanduses tervikuna.

Akupargid rajatakse Saku valda Kiisale ja Raasiku valda Arukülla. Kiisal asub ka Eleringile kuuluv avariielektrijaam.

Akupark valmib 2025 ehk aastal, mil Eesti koos Läti ja Leeduga ühendab end lahti Venemaa elektrivõrgust ja Baltimaade võrgud ühendatakse Mandri-Euroopa võrguga. See peaks tagama võimalikuks hädajuhtumiks vajaliku sagedusreservi, hiljem saab akuparki kasutada taastuvenergia salvestamiseks.

“Meil tuleb ta Aruküla ja Kiisa alajaamade kõrvale. Kõrvaltvaatajatele või ütleme energeetikat mittetundva inimese jaoks tundub, et nad võivad olla isegi osa alajaamst. /…/ Tegelikult meie liitumispunkti ehitatakse juba Eleringi poolt välja, et me jõuaksime Venemaast desünkroniseerimise ajaks mõlemad pargid valmis 2025. aastaks,” rääkis Eveconi tegevjuht Karl Kull.

“Me anname tuge elektrisüsteemile. Balansseerimis- ja sagedusreservide hoidmisega. /…/ Peamiselt me täna vaatame ikkagi seda, et oleks üks süsteem pidevalt sünkroonis. Kui süsteemil jääb võimsust puudu, siis tellitakse meilt, kui on üle, siis me hakkame seda tarbima,” ütles Kull.

Kui Eestil on taastuvenergeetikas on juba piisavalt päikeseparke ja omajagu tuuleparke maal, siis salvetusvõimsusi veel pole.

Loe lisaks: https://www.err.ee/1609168060/evecon-rajab-koos-prantslastega-harjumaale-euroopa-voimsaima-akupargi